W dniach 1-2 marca 2019r. harcerze z 13 DH „Strażnicy Polnego Kamienia” uczestniczyli w Dniu Myśli Braterskiej w Szkole Podstawowej w Strachosławiu. Był to zlot harcerzy Hufca Chełm. To tradycyjne święto skautów i harcerzy, które co roku łączy w braterstwie i przypomina jak jest ich wielu, niezależnie od kolory skóry, narodowości, czy wieku. Uczestnicy zlotu wzięli udział w grze terenowej „Obóz na wyspie Bronwsea” oraz nocnym alercie.

Dużą atrakcją było również wspólne śpiewanie piosenek turystycznych i harcerskich oraz zabawy integracyjne przy ognisku. Na zakończenie obchodów Dnia Myśli Braterskiej 2019 wszyscy uczestnicy ułożyli „Żywy łańcuch przyjaźni” w formie liter DMB. W zlocie wzięły udział gromady zuchowe i drużyny harcerskie z Dorohuska, Chełma, Dubienki, Urszulina, Stołpia, Wojsławic, Strachosławia, Kamienia. Ogółem w zlocie uczestniczyło 230 osób.