11 września 2023 r. uczniowie klasy VI – VIII uczestniczyli w kolejnej edycji ogólnopolskiej akcji Narodowego Czytania, podczas której Pani Edyta Ośko – Dyrektor Szkoły, nauczyciele: Pani Monika Gajewska i Pani Anna Stefanek oraz chętni uczniowie przeczytali fragment „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej.

W specjalnym liście Prezydent RP Andrzej Duda napisał:

„To książka nastrojowa, napisana barwnym językiem, a zarazem donośna i sugestywna w swoim patriotycznym przesłaniu. Bo przecież jej autorka nie tylko maluje szeroką panoramę rodzinnych Kresów, nie tylko przybliża folklor i szlacheckie zwyczaje, ale bardzo wyraźnie przywołuje też historię Rzeczypospolitej, a poprzez tematykę Powstania Styczniowego, którego 160–lecie obchodzimy w tym roku, doskonale oddaje przeżycia, emocje i dylematy ówczesnych Polaków.”